Наслідки невиконання зобов’язань за договором споживчого кредиту
У разі прострочення виконання зобов’язань щодо повернення суми кредиту та/або сплати відсотків за його користування, споживачу можуть бути нараховані штрафи та пеня, передбачені умовами договору. Також може бути застосоване додаткове стягнення відсотків за кожен день прострочення.
Штрафні санкції можуть не застосовуватися, якщо заборгованість буде погашена впродовж встановленого договором пільгового періоду після закінчення строку платежу.
Попередження про наслідки для споживача в разі користування Кредитом
За користування Кредитом споживач виплачує Кредитодавцю проценти в розмірі, визначеному в електронному договорі. Сума кредиту, процентів за користування кредитом, неустойки (за наявності) та інших платежів, передбачених електронним договором, підлягають безготівковому перерахуванню на поточний рахунок Кредитодавця у строки, встановлені електронним договором та чинним законодавством України. У зв'язку з наданням кредиту у формі кредитної лінії та на підставі п. 10 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про споживче кредитування» графік платежів до договору не надається. Користування споживачем сумою наданого кредиту після закінчення Дисконтного періоду кредитування має наступні наслідки:
- витрати споживача за користування Кредитом зростають внаслідок нарахування процентів за користування Кредитом після закінчення Дисконтного періоду кредитування за процентною ставкою, що вказана в договорі;
- витрати споживача за Дисконтний період кредитування можуть зрости внаслідок застосування правил розрахунку грошових зобов’язань споживача по сплаті процентів за користування Кредитом відповідно до розміру Базової процентної ставки і скасування правил нарахування процентів відповідно до розміру Дисконтної та Індивідуальної процентних ставок.
Можливі наслідки для споживача в разі невиконання ним обов'язків згідно електронного договору, уключаючи прострочення виконання зобов'язань зі сплати платежів, а також розмір неустойки, процентної ставки, інших платежів, які застосовуються чи стягуються при невиконанні зобов'язання за договором:
За порушення будь-якого з платежів передбачених Договором на 14 (чотирнадцять) і більше календарних днів, Кредитодавець має право нарахувати, а Позичальник зобов’язаний сплатити на користь Кредитодавця неустойку у вигляді штрафу, розмір якого залежить від Загального розміру Кредиту за Договором.
Якщо Загальний розмір Кредиту за Договором на момент виникнення права Кредитодавця нарахувати штраф перевищує розмір однієї мінімальної заробітної плати в Україні штраф нараховується в розмірі до 5000% від суми невиконаного або неналежно виконаного грошового зобов'язання, але не більше половини суми Кредиту, яка була в користуванні Позичальника на дату в яку платіж мав бути сплачений.
Обмеження максимальної суми штрафу у такому випадку відбувається в наступному порядку
Якщо Загальний розмір Кредиту за цим Договором на момент виникнення права Кредитодавця нарахувати неустойку не перевищує розміру однієї мінімальної заробітної плати в Україні штраф нараховується в розмірі до 20000% від суми невиконаного або неналежно виконаного грошового зобов'язання, але не більше подвійної суми Кредиту, яка була в користуванні Позичальника на дату в яку платіж мав бути сплачений.
Обмеження максимальної суми штрафу у такому випадку відбувається в наступному порядку
У разі затримання споживачем сплати частини Кредиту та/або процентів за користування Кредитом щонайменше на один місяць Кредитодавець має право вимагати повернення споживчого кредиту, строк виплати якого ще не настав, в повному обсязі, шляхом повідомлення споживача про дострокове припинення договору. При цьому Договір вважається розірваним з моменту відправлення відповідного повідомлення.
Вплив порушення виконання зобов'язання щодо повернення Кредиту на кредитну історію споживача:
Порушення виконання зобов'язання щодо повернення Кредиту може вплинути на кредитну історію споживача, а також ускладнити отримання споживчого кредиту надалі.
Інформація про можливі додаткові витрати на сплату споживачем платежів за користування Кредитом:
Можливі витрати на сплату споживачем платежів за користування Кредитом залежать від обраного споживачем способу сплати. При оплаті споживачем платежів за користування Кредитом з використанням сайту Кредитодавця При виборі споживачем іншого способу перерахування грошових коштів Кредитодавцю, надавач платіжних послуг може стягувати з споживача додаткову плату за свої послуги.
Кредитодавцю забороняється вимагати від споживача придбання будь-яких товарів чи послуг від Кредитодавця або спорідненої чи пов'язаної з ним особи як обов'язкову умову надання Кредиту.
Інформація щодо прав споживача розглянути альтернативні різновиди споживчих кредитів та фінансових установ:
Для прийняття усвідомленого рішення щодо отримання Кредиту на запропонованих умовах споживач має право розглянути альтернативні різновиди споживчих кредитів та фінансових установ.
Можливість Кредитодавця за власною ініціативою вносити зміни до укладених зі споживачем електронних договорів:
Кредитодавець може вносити зміни до укладених зі споживачем договорів лише за згодою споживача.
Можливість споживача відмовитися від отримання рекламних матеріалів засобами дистанційних каналів комунікації:
Споживач може відмовитися від отримання рекламних матеріалів в особистому кабінеті у вкладці «особисті дані» шляхом натиснення на елемент інтерфейсу «Відписатися від розсилки» або безпосередньо звернутись до Кредитодавця.
Умови дострокового розірвання договору про надання споживчого кредиту, а також спосіб такого розірвання договору, строки та умови повернення коштів:
У разі затримання споживачем сплати частини Кредиту та/або процентів за користування Кредитом щонайменше на один місяць Кредитодавець має право вимагати повернення споживчого кредиту, строк виплати якого ще не настав, в повному обсязі, шляхом повідомлення споживача про дострокове припинення договору. При цьому договір вважається розірваним з моменту відправлення відповідного повідомлення. Споживач має право протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дня укладення Договору відмовитися від Договору, розірвати чи припинити Договір, без пояснення причин, у тому числі в разі отримання ним грошових коштів. У такому випадку Позичальник зобов'язаний повернути суму отриманого Кредиту та нарахованих процентів за користування Кредитом відповідно до кількості днів користування.
Про намір відмовитися від Договору, розірвати чи припинити Договір, Позичальник повідомляє Кредитодавця у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді з накладенням електронних підписів, електронних цифрових підписів, інших аналогів власноручних підписів у порядку, визначеному законодавством). Протягом 7 (семи) календарних днів з дати подання письмового повідомлення про відмову від Договору, розірвання чи припинення Договору про споживчий кредит, Позичальник зобов’язаний повернути Кредитодавцю грошові кошти, одержані згідно з цим Договором, та сплатити проценти за період з дня одержання коштів до дня їх повернення за ставкою, встановленою Договором про споживчий кредит. Наслідком таких дій (після виконання Позичальником зобов’язання повернути суму отриманого Кредиту та нарахованих процентів за користування Кредитом відповідно до кількості днів користування) є припинення зобов’язань Сторін за Договором.
Споживач не має права ініціювати продовження (лонгації, пролонгації) строку погашення споживчого кредиту (строку виконання грошового зобов'язання)/строку кредитування/строку дії договору про споживчий кредит. Продовження (пролонгація) Дисконтного періоду в рамках загального строку дії Договору не є зміною істотних умов електронного договору, оскільки пролонгація є відкладальною обставиною, яка настає за умов, описаних в електронному договорі. Сторонами погоджується зазначений порядок пролонгації на момент укладення електронного договору, тому продовження (пролонгація) Дисконтного періоду відбувається без зміни умов договору в бік погіршення для споживача та не потребує укладення додаткової угоди до договору. Умови продовження Дисконтного періоду: Дисконтний період за вибором споживача може бути продовжено в процесі виконання електронного договору на ту кількість днів, що розрахована на умовах, вказаних в електронному договорі, шляхом здійснення ним оплати всіх процентів, фактично нарахованих за користування Кредитом, та за умови активації споживачем в особистому кабінеті чи в терміналах самообслуговування партнерів Кредитодавця функції продовження строку Дисконтного періоду. Застосування споживачем зазначеного права продовження загального строку Дисконтного періоду можливе до закінчення Дисконтного періоду, а також під час Пільгового періоду. Кількість продовжень Дисконтного періоду на умовах, описаних в електронному договорі, не обмежена.
Важливо знати про прострочення
– Прострочення виконання зобов’язань може негативно вплинути на вашу кредитну історію, що ускладнить отримання кредитів у майбутньому;
– У разі тривалого невиконання зобов’язань кредитор може звернутися до колекторських компаній або ініціювати судовий розгляд для примусового стягнення боргу;
– Інформація про наявну заборгованість може бути передана до Бюро кредитних історій;
– Споживач має право ознайомитися з умовами договору, розглянути альтернативні варіанти кредитування та звернутися за консультацією до фахівців перед укладенням договору.
Зміни у договорі
Будь-які зміни до договору можуть вноситися лише за згодою обох сторін. Споживач має право відмовитися від отримання рекламних матеріалів, а також обирати зручний для себе спосіб погашення кредиту.
Невиконання зобов’язань також можуть включати:
– Нарахування додаткових фінансових витрат, таких як комісії, збори за обслуговування боргу чи інші платежі, передбачені договором;
– Передачу права вимоги боргу третім особам, у тому числі колекторським компаніям, що може супроводжуватися дзвінками, повідомленнями чи іншими заходами для врегулювання заборгованості;
– Примусове стягнення заборгованості через суд, що може призвести до накладення арешту на рахунки, майно чи інші активи споживача.
Рекомендації споживачеві
– Перед підписанням договору уважно ознайомтеся з його умовами, зокрема зі штрафними санкціями, відсотковими ставками та пільговими періодами;
– Прагніть виконувати фінансові зобов’язання вчасно, щоб уникнути зайвих витрат та негативних наслідків;
– У разі виникнення фінансових труднощів своєчасно звертайтеся до кредитора для пошуку можливих шляхів врегулювання ситуації, таких як реструктуризація боргу або інші домовленості.
Консультація та пояснення кредитного договору
Перш ніж укладати договір, уважно оцініть свої можливості щодо своєчасного погашення боргу та зверніть увагу на всі умови кредитування, щоб уникнути непередбачуваних труднощів у майбутньому. У разі виникнення питань або незрозумілих положень договору не соромтеся звертатися за роз’ясненнями до представників кредитора або незалежних фінансових консультантів. Ваше право на фінансову безпеку та усвідомлений вибір – найкращий захист від ризиків!